W aranżacji wnętrze oprócz doboru kolorów, wzorów i materiałów należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. To właśnie ono może wydobyć największe walory estetyczne z zastosowanego wyposażenia, a w drugą stronę, źle wykorzystane jest w stanie zepsuć cały efekt końcowy. Przy planowaniu oświetlenia trzeba zadbać o parametry techniczne takie jak moc, czy barwa światła, jaki i samą formę oraz liczbę punktów świetlnych w poszczególnych pomieszczeniach. Czas na kilka praktycznych inspiracji, które można wykorzystać w pokoju dziennym.

Sprawdzając parametry

Salony, w których ma panować przytulna atmosfera, wyposażone w drewniane meble oraz jasne dodatki z miękkich materiałów to doskonałe miejsce do wykorzystania barwy ciepłej światła. Uzupełni ona pożądany efekt. Natomiast, gdy urządza się pokój dzienny w surowym stylu, wykorzystując beton, industrialne dekoracje lepszym rozwiązaniem będzie zimna barwa światła.

lampa podłogowa

Do uzyskiwania wszystkich klimatów pomiędzy, należy sięgnąć po neutralną barwę, która najbardziej przypomina światło dzienne. Moc używanych żarówek i pasm ledowych powinna zależeć od wielkości pomieszczenia. W największych salonach, jeden punkt świetlny może okazać się niewystarczający, dlatego trzeba wiedzieć, jak umiejętnie je łączyć.

Miksowanie światła

Pokoje dzienne, w których chce się zastosować więcej niż jedno źródło światła, należy umiejętnie zaprojektować. Aby wszystkie były ze sobą spójne warto poszukać specjalnych zestawów. Lampa podłogowa, np. taka jak na stronie: https://www.sfmeble.pl/c/lampy-podlogowe-oswietlenie/, w połączeniu z wiszącą lub sufitową bliźniaczką zawsze utworzy harmonijną dekorację, a do tego pozwoli na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Częstym rozwiązaniem jest montowanie kilku lamp na samym suficie. Punkty pojawiają się w centralnych miejscach, czyli nad kanapami oraz stołami. Przy ich łączeniu należy zadbać o tę samą barwę światła. Dodatkowe punkty takie jak taśmy LED czy kinkiety wykorzystuje się do podświetlenia dekoracji takich jak plakaty i obrazy. Te drobne elementy jeszcze bardziej eksponują dodatki i same w sobie stanowią ozdobę salonu.

16 Post

Meblianka